Smøret smæltes og mælken tilsættes. Æg, salt, sukker og mæl tilsættes. det hele æltes godt sammen. Dejen deles i 2 dele og rulles ud til cirkler/pandekager og deles i 8 trekanter, der rulles til horn. De efterhæves, pensles, og bages ved 225 i 12-14 minutter.
Video
Noter
Dette er nogle fantastiske gode horn som min svigerinde bagede i sin tid.
1glasLille glas syltede kirsebær + 2½ dl. saft derfra (spæd op med vand)
4stykhusblas, blade
Sådan gør du
Bund:Smelt smørret. Kiksene kommes i plastpose og knuses med en kagerulle. blandes i det smeltede smør. Hæld blandingen i en springform og stil den koldt.Fyld:Læg husblasen i blød i koldt vand i 5 minutter. Rør flødeost, cremefraiche, vanillekorn fra stangen og flormelis sammen. Pist fløden og bland det i resten af cremen. Træk husblasen op af vandet og smelt den i en lille skål. Af køl den lidt og pisk den hurtigt i cremen med en elpisker. Hæld cremen over kiksene i springformen, og stil den koldt.Gele:Sæt husblasen i blød i 5 minutter. Hæld saften fra kirsebærrene og spæd op med vand til der er ca. 2½ dl. Træk husblasen op af vandet og smelt den i en lille skål. Bland den udblødte smeltede husblas i saften. Pynt kagen med kirsebær. Hæld geleen over når den begynder at stivne.Link til Kogebogen
Skrab kornene ud af vaniljestangen. Et godt lille tip for at få dem skilt fra hinanden, er ved at tage lidt sukker og blander med kornene.Bring mælk og vaniljen i kog – læg gerne vaniljestangen ved.Pisk æggeblommer og sukker luftigt og tilsæt maizena, men pisk ikke videre. Hæld den varme mælk i æggemassen og pisk samtidig. Herefter hældes blandingen tilbage i gryden, og det varmes op under omrøring. Det må ikke brænde på, så hold øje. Lad det koge et minut eller to – cremen skal være forholdsvis tyk og opnå en cremet konsistens.
Bag i en forvarmet ovn på 180˚ i 12-15 min., til bunden er bagt. Lad den afkøle inden du smøre vaniljecremen på. Top til sidst med friske brombær. Velbekomme.
350grForskellige kærnergryn, havregryn, grahamsmel, knækkede hvedekærner, skårne rug kerner, græskarkærner, hørfrø, solsikkekærner, eller hvad du af kerner
Sådan gør du
Kom Vand, sirup og Kærnemælk i skålen, . Natron blandes med melen og kommer i skålen, Lad det hele stå i en time. Kom alle andre ingredienser i, og ælt alt godt sammen.
Bages ved 200 gr. i 1 time 15 min.
Noter
Dette er et rigtigt godt rugbrød, og som er nemt at lave.
Nem og lækker banankage med chokolade, der ikke tager lang tid at tilberede. Så kan du hurtigt have hjemmebag klar, hvis du lige pludselig får uventede gæster eller hvis lækkersulten melder sig.
Forb. tid30min
Active Time30min
Samlet tid1t
Ret: Kage
Køkken: Danmark
Keyword: Kager
Yield: 10Personer
Forfatter: Erhard Olsen
Cost: 30.- kr
Equipment
Springform
Rødmaskine
Materials
3Stk3 æg
3dlSukker
3stkBananer
1 tskvaniljesukke
1knsp salt
125 g hvedemel
50gmørk chokolade
Sådan gør du
Pisk æg og sukker til en luftig masse. Mos bananerne med en gaffel, og pisk mosen i æggemassen.
Kom bagepulver, vaniljesukker, salt og hvedemel i en skål og sigt det i massen. Vend det hele forsigtigt sammen.
Hak chokoladen, og vend næsten det hele i dejen – gem lidt til toppen af kagen.
ServeringSelleri, kartofler og gulerødder skrælles. Løget pilles og hakkes i små tern. Selleri og kartofler skæres i store tern. Gulerødderne skæres i tynde strimler. Brug evt. en kartoffelskræller.Kartofler, løg og selleri kommes i bouillonen og koger i ca. 30 min., til de er møre.Blandingen blendes – evt. med stavblender. Mælk tilsættes.Citronen presses, og saften tilsættes.Suppen smages til med salt og peber.Gulerodsstrimlerne tilsættes og varmes kortvarigt igennem. Persillen blendes sammen med hvidløg.Olien tilsættes.Det smages til med salt og peber.Persilleblandingen røres i den varme suppe. Groft brød serveres til.